Piersi tarczycy - USG doppler Ząbki Piotr Łebek

Przejdź do treści

Menu główne:

Badanie USG
 
Badania USG wykonywane są na aparaturze najwyższej klasy premium przez personel posiadający stosowne i aktualne certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, co gwarantuje wysoką jakość i wiarygodność badań


Czym jest badanie USG?
Ultrasonografia czyli inaczej USG jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym służącym do oceny budowy i funkcji narządów.

Jak wygląda badanie?
USG w zdecydowanej większości przypadków jest niebolesne, szybkie, i dobrze akceptowane przez pacjentów. Badanie głowicami dopochwową lub doodbytniczą może sprawiać niewielki dyskomfort w czasie zakładania sondy, ale najczęściej nie jest to dużym utrudnieniem. Ból w czasie badania zdarza się wyjątkowo, najczęściej gdy uciskany sondą narząd jest objęty procesem zapalnym. Po przekazaniu skierowania (nie zawsze jest ono niezbędne) należy rozebrać się tak by odsłonić odpowiednią okolicę ciała i położyć na leżance w sposób wskazany przez wykonującego badanie. Po zakończeniu badania które zwykle trwa od około 15 do 30 minut należy wytrzeć skórę z żelu, ubrać się i poczekać kilka minut na opis i zdjęcia.

Czy badanie USG jest szkodliwe?
Z uwagi na niewielką energię wiązki ultradźwiękowej stosowanej w nowoczesnych aparatach badanie USG nie wywiera szkodliwego wpływu na ustrój człowieka. Należy podkreślić, że aparat wysyła wiązkę ultradźwięków tylko przez około 1/100 czasu jej odbierania. Ponadto dużą część badania wykonuje się na zatrzymanym obrazie, kiedy sonda nie wysyła ultradźwięków. Po ponad 30 latach wykonywania USG nie udowodniono do tej pory szkodliwości tego badania w ciąży, nawet w pierwszych tygodniach po zatrzymaniu miesiączki. Z drugiej strony korzyści, które przynosi USG, np. potwierdzenie istnienia żywej ciąży lub braku szeregu wad rozwojowych płodu znacznie przekraczają teoretyczne ryzyko.

USG jamy brzusznej 
Badanie wykonywane najczęściej. Po nałożeniu na skórę brzucha cienkiej warstwy przeźroczystego żelu zapobiegającego rozpraszaniu fal oglądane są: wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki oraz naczynia jamy brzusznej. Ważne jest, że za pomocą USG nie można dokładnie ocenić stanu żołądka i jelit; w tym nie można rozpoznać choroby wrzodowej, polipów i nadżerek w przewodzie pokarmowym.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego