USG piersi Warszawa Ząbki - USG doppler Ząbki Piotr Łebek

Przejdź do treści

Menu główne:

Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka piersi


USG w profilaktyce raka piersi
USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które wspomaga wykrywanie zmian łagodnych oraz złośliwych. USG piersi zalecane jest wszystkim pacjentkom w każdym wieku, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia. Badanie USG ma wiele zalet. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym. W przeciwieństwie do badania mammograficznego można je powtarzać wielokrotnie. Wykrywa zmiany wielkości od około 3-4 mm. USG jest badaniem apataruro i operatoro zależną co ozacza że wiarygodność wyniku badania zależy głównie od aparatu na którym wykonywanie jest badanie, a także od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz.
Wyraźnie należy zaznaczyć , wbrew obiegowym opiniom, że badanie USG piersi moze być wykonywane w każdej fazie cyklu i nie wpływa to na jego wartość diagnostyczną.
Zalecenia co do badania USG piersi
Po 20. roku życia zaleca się samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, zawsze tego samego dnia, i przynajmniej jednorazowe kontrolne badanie piersi u ginekologa. Po 30. roku życia zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u ginekologa i profilaktycznie USG piersi wykonywane raz w roku. Należy w tym miejscu zwrocić uwagę na fakt, iż u kobiet po 30 roku życia, u których w piersiach podczas badania USG stwierdza się znaczną przewagę tkanki tłuszczowej należy wykonać mamografię
Po czterdziestym roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, co pół roku badanie palpacyjne u lekarza, raz w roku USG piersi i co dwa lata mammografię.
Reasumując wraz z wiekiem w większości przypadków zmianie ulega struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Tkanka tłuszczowa w badaniach USG ma kolor ciemny, rak piersi w badaniu USG jest również ciemny, a na zdjęciu mammograficznym – jasny, dlatego kobiety ze znaczną przewagą tkanki tłuszczowej winny mieć wykonywane badanie mammograficzne niezależnie od wieku.
USG piersi jest zalecane w przypadku, gdy kobieta uskarża się na nietypowe bóle piersi – występujące poza okresem miesiączkowania. Innymi wskazaniami do USG piersi są: różnego rodzaju stwardnienia i guzki wyczuwane palpacyjnie w piersiach, zaciągnięcia skóry na sutkach, nietypowy wyciek z brodawki u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią, zmiany w brodawkach sutkowych, wyczuwalne guzki w dołach pachowych. USG piersi zalecane jest:
u kobiet młodych, z obfitą ilością tkanki gruczołowej w piersiach
u kobiet z małym biustem,
u kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia rodzinnego,
u kobiet z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanek piersi w mammografii,
u kobiet w ciąży i w okresie laktacji w celu uniknięcia napromieniowania rentgenowskiego,
u kobiet, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznia się w mammografii
przy wykonywaniu celowanej biopsji piersi /BACC/
Onkolodzy
Onkolodzy sugerują, żeby poddać się badaniu USG piersi po raz pierwszy w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia powinno się je powtarzać raz na dwa lata, a po trzydziestce – raz w roku. Na pewno częściej należy wykonywać USG piersi, jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, np. w twojej rodzinie były przypadki raka piersi albo też stwierdzono u ciebie mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.
HTZ-hormonalna terapia zastępcza
Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna co miesiąc sama badać sobie piersi – najlepiej w dniu, gdy ustaje tzw. krwawienie z odstawienia. Co pół roku powinna chodzić do lekarza na badanie palpacyjne. Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się wykonać USG piersi, a potem robić je co 1 rok. Jeśli kobieta skończyła już 35 lat i stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna wykonać mammografię, a potem wykonywać ją co dwa lata.
Menopauza
Jeśli kobieta wchodzi w okres menopauzy i stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), co miesiąc sama bada sobie piersi, a co pół roku zgłasza się do lekarza na badanie palpacyjne . Przed rozpoczęciem HTZ należy wykonać USG piersi i mammografię. Później co roku poddawać się mammografii, a co pół roku – USG piersi. Po dwóch latach systematycznego stosowania HTZ zwieksza się w piersiach ilość tkanki gruczołowej: pierś „młodnieje”, mimo że kobieta przekracza pewien próg wieku – dlatego wówczas niektóre zmiany lepiej uwidaczniają się w badaniu USG niż w mammografii.
Zasady samobadania piersi


1. Samobadanie piersi powinno się wykonywać w pierwszym dniu po miesiączce lub jeżeli kobieta nie miesiączkuje powinna obrać sobie jeden stały dzień w każdym miesiącu.

2. Stań lub usiądź przed lusterem dokładnie obejrzyj piersi ze względu na zmiany w kształcie piersi, sprawdź czy pojawiły się guzki, fałdki na skórze i brodawce.

3. Badanie fizykalne /samobadanie/ wykonaj pod prysznicem.
Namydl ciało w celu ułatwienia badania.
Unieś zgiętą rękę w łokciu nad głowę. Ręką przeciwną badaj pierś lekko uciskając płasko wyciagniętymi palcami ruchami jak na wyzej przedstawionych fotografiach.
Brodawkę uciśnij i zwróć uwagę czy nie ma żadnych wycieków.
Samobadanie powtórz w pozycji leżącej.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego