Usg piersi elastografia - USG doppler Ząbki Piotr Łebek

Przejdź do treści

Menu główne:

USG z opcją elastografii

 Badania USG metodą elastografii
 
Elastografia   jest najnowszą techniką badania ultrasonograficznego, która zaczyna  być wykorzystywana w najwyższej klasy aparatach USG. Podczas rutynowego   badania aparatem wyposażonym w opcję elastografii, lekarz za pomocą   głowicy USG stosuje niewielki ucisk na badany narząd. Wielkość   odkształceń pod wpływem ucisku jest przetwarzana i przedstawiana za   pomocą kolorowych map, tzw. elastogramów. Większość zmian nowotworowych  o  charakterze złośliwym jest twardsza od tkanek zdrowych lub zmian   łagodnych. Zastosowana innowacyjna technologia umożliwia nałożenie na   dotychczas uzyskiwany czarno-biały wynik badania kolorowej skali, która   przedstawia poszczególne stopnie twardości tkanek. Każdy stopień   twardości kodowany jest innym kolorem. Interpretacja uzyskanych obrazów   polega na porównaniu rozmieszczenia obszarów bardziej lub mniej spoistych w oparciu o skale (np.: skala Tsukuba). Pozwala to na   zaliczenie danej zmiany do grupy w mniejszym lub większym stopniu   podejrzanej o charakter nowotworowy złośliwy. Elastografia pomaga również precyzyjniej wskazać obszary, w przypadku których konieczne  jest  wykonanie biopsji. Pozwala na dokładne skierowanie w te miejsca  igły  biopsyjnej. Badania elastograficzne znajdują coraz rozleglejsze   zastosowania. Najnowsze badania pokazują że używając elastografii jako   dodatkowej opcji rutynowego USG piersi bezpiecznie zmniejsza się liczbę   biopsji zmian łagodnych i oferuje możliwość mapowania nowotworów złośliwych bardziej precyzyjnie.
Aparat USG Toshiba Aplio 400, którym pracownia dysponuje wyposażony jest w opcję elastografii pozwalającą z niespotykaną do tej pory dokładnością zobrazować narządy położone na niewielkiej głębokości np.: piersi, tarczycę, jądra, niektóre grupy węzłów chłonnych. Ma to niezwykle istotne znaczenie we wczesnym rozpoznawaniu groźnych chorób tych narządów, także nowotworów.
 
Wykonujemy następujące badania USG metodą elastografii:
  • piersi
  • tarczycy
  • obwodowych węzłów chłonnych
  • jąder
 
W   przypadku stwierdzenia obecności zmian chorobowych (guzów,torbieli)   podczas badania USG, istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki   poprzez  wykonanie biopsji. Jest to zabieg niezbędny w celu   określenia charakteru zmiany (stopnia złośliwości). Diagnostyka USG  poszerzona o elastografię oraz biopsję umożliwia szybkie i pewne  rozpoznanie zmian o charakterze nowotworowym
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego