USG z opcją elastografii
Badania USG metodą elastografii
Elastografia jest najnowszą techniką badania ultrasonograficznego, która zaczyna być wykorzystywana w najwyższej klasy aparatach USG. Podczas rutynowego badania aparatem wyposażonym w opcję elastografii, lekarz za pomocą głowicy USG stosuje niewielki ucisk na badany narząd. Wielkość odkształceń pod wpływem ucisku jest przetwarzana i przedstawiana za pomocą kolorowych map, tzw. elastogramów. Większość zmian nowotworowych o charakterze złośliwym jest twardsza od tkanek zdrowych lub zmian łagodnych. Zastosowana innowacyjna technologia umożliwia nałożenie na dotychczas uzyskiwany czarno-biały wynik badania kolorowej skali, która przedstawia poszczególne stopnie twardości tkanek. Każdy stopień twardości kodowany jest innym kolorem. Interpretacja uzyskanych obrazów polega na porównaniu rozmieszczenia obszarów bardziej lub mniej spoistych w oparciu o skale (np.: skala Tsukuba). Pozwala to na zaliczenie danej zmiany do grupy w mniejszym lub większym stopniu podejrzanej o charakter nowotworowy złośliwy. Elastografia pomaga również precyzyjniej wskazać obszary, w przypadku których konieczne jest wykonanie biopsji. Pozwala na dokładne skierowanie w te miejsca igły biopsyjnej. Badania elastograficzne znajdują coraz rozleglejsze zastosowania. Najnowsze badania pokazują że używając elastografii jako dodatkowej opcji rutynowego USG piersi bezpiecznie zmniejsza się liczbę biopsji zmian łagodnych i oferuje możliwość mapowania nowotworów złośliwych bardziej precyzyjnie.
Aparat USG Toshiba Aplio 400, którym pracownia dysponuje wyposażony jest w opcję elastografii pozwalającą z niespotykaną do tej pory dokładnością zobrazować narządy położone na niewielkiej głębokości np.: piersi, tarczycę, jądra, niektóre grupy węzłów chłonnych. Ma to niezwykle istotne znaczenie we wczesnym rozpoznawaniu groźnych chorób tych narządów, także nowotworów.
Wykonujemy następujące badania USG metodą elastografii:
- piersi
- tarczycy
- obwodowych węzłów chłonnych
- jąder
W przypadku stwierdzenia obecności zmian chorobowych (guzów,torbieli) podczas badania USG, istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki poprzez wykonanie biopsji. Jest to zabieg niezbędny w celu określenia charakteru zmiany (stopnia złośliwości). Diagnostyka USG poszerzona o elastografię oraz biopsję umożliwia szybkie i pewne rozpoznanie zmian o charakterze nowotworowym