Tętnic kończyn dolnych - USG doppler Ząbki Piotr Łebek

Przejdź do treści

Menu główne:

Zwężenia tętnic kończyn dolnych

Chromanie przestankowe związane z niedokrwieniem jest objawem polegającym na występowaniu bólu mięśni kończyn dolnych głownie w zakresie podudzia, który pojawia się podczas wysiłku i ustępuje po krótkim odpoczynku.
Najczęściej podczas marszu chory odczuwa ostry ból na skutek zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego mięśni kończyn. Chwilowy odpoczynek powoduje ustąpienie dolegliwości i umożliwia kontynuowanie marszu. Odległość, jaka dzieli dwa miejsca zatrzymania, określamy jako dystans chromania.
Najczęstszą przyczyną chromania przestankowego jest zwężenie lub niedrożność tętnic obwodowych. W zależności od stopnia niedrożności i miejsca zwężenia tętnic, chory może odczuwać ból w całej kończynie lub też tylko w łydce, udzie lub pośladku.
Najważniejsza w profilaktyce choroby jest eliminacja czynników ryzyka rozwoju miażdżycy: zaprzestanie palenia tytoniu, normalizacja masy ciała, aktywny tryb życia, dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, dobra kontrola farmakologiczna ewentualnie współistniejącej cukrzycy, hiperlipidemii i nadciśnienia tętniczego.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego